0212 246 46 76 0542 562 62 54

Cilt Lekeleri

Güneşe bağlı olan lekeler: Güneşe fazla maruz kalınması sonucu cildimizde istenmeyen lekeler ortaya çıkabilir.

Melasma: Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği alın, elmacık kemiklerinin üstü, dudak üstü gibi bölgelerde yoğun olmak üzere net sınırlı kahverengi lekelere verilen isimdir. Bu lekeler sadece derinin üst tabakasına (epidermis) , sadece derinin daha derin tabakasına (dermis) ya da her iki tabakaya birden aynı anda yerleşebilir. Özel Wood lambası muayenesi ile lekenin derinliği tespit edildikten sonra leke tedavisi yapılır.


Solar lentigo: Yıllar içerisinde maruz kalınan güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkar. Sıklıkla sırt, dekolte bölgesi ve el üstünde yerleşen, küçük kahverengi lekelerdir. Özellikle güneş koruyucu kullanmadan güneşlenen kişilerin sırt ve dekolte bölgesinde çok sayıda mürekkep damlamış görüntüsü şeklindeki lekelerdir. Bu lekelerin ilerleyen zamanlarda kanserleşme gibi bir riski bulunmamaktadır. Sadece kozmetik olarak rahatsız edici olabilirler.

Kloasma: Gebelikteki hormonların etkisiyle oluşan, alın, yanak ve dudak üstüne sıklıkla yerleşen net sınırlı kahverengi lekelerdir. Gebelikte hormonların etkisi ile artabilen bu lekeler bazen ilk gebelikte ortaya çıkmazken, ikinci ve/veya diğer gebeliklerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebelik sürecinde kimyasal içeriği olmayan uygun mineral güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Sütlü kahve lekeleri (Café u’late): Nedeni tam olarak belli olmayan, açık kahverengi renkli, vücudun herhangi bölgesine yerleşebilen, net sınırlı lekelerdir. Adından da anlaşıldığı gibi rengi açık kahverengi olan bu lekelerin boyutları değişkendir. Bazen büyük çapta olabilen bu leklerin kanserleşme gibi bir özellikleri yoktur. Sadece kozmetik anlamda kişiyi rahatsız edebilirler.

Postlezyonel hiperpigmentasyon: Vücutta çıkan bir deri hastalığı sonrasında, yapılan bir kozmetik işlemin sonrasında; vücuda yapılan bir uygulamanın (epilasyon, radyofrekans, lazer…) sonrasında , yanık sonrasında ya da vücuda uygulanan herhangi medikal bir tedavi sonrasında geride kalan istenmeyen kahverengi lekelere verilen isimdir. Postlezyonel hiperpigmentasyon tedaviye direnç gösterebilen bir leke çeşididir. Bu nedenle tedavi sürecinin her adımına harfiyen uyulmalıdır.

Bu lekelerin dışında kıl dönmesi sonrasında özellikle bacaklarda oluşan nokta şeklindeki kahverengi lekeler, koltuk altı ve kasık bölgesinde ortaya çıkan istenmeyen lekeler, göz kapağında yerleşen Ota nevus, sıklıkla omuz bölgesine yerleşen Becker nevus, parfüm ya da deriye uygulanan herhangi bir kozmetik ürün sonrası gelişen kahverengi lekeler de diğer leke tiplerini oluşturmaktadır.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!