Akne Rozasea

Title:

Description:

Akne Rozasea

Akne rozasea, yüzde damarlanma artışına bağlı kızarıklık ve bazı kişilerde kırmızı kabarıklık ya da iltihaplı sivilcelerin de görüldüğü bir deri hastalığıdır. Akne rozaseanın bazı evreleri vardır; Erken evre: Sadece yüzde kızarıklık ile seyreder. Bu kızarıklık çok sıcak ve çok soğuk hava ile ve içecekler ile, baharatlı yiyecekler ile, güneş ışınları ile zaman zaman artıp azalabilmektedir. Geç evre: Akne rozaseanın geç evrelerinde ise yüzde iltihaplı olan ya da olmayan kırmızı sivileceler de tabloya eklenir.

Fimozis: Bu akne rozesanın burnu tutan tipidir. Burun yıllar içerisinde gitgide kızarıp büyür. Akne rozesanın özel bir tipi olup, herkeste görülmez.

Akne rozaseanın kesin sebebi bilinmemektedir. Ancak bu kızarıklığı arttıracak olan aşırı sıcak ve soğuk maruziyetinden, baharatlı yiyeceklerden, güneşlenmekten, stresten, doktor önerisi dışında herhangi bir krem tarzı ürün kullanmaktan mutlaka kaçınılmalıdır.

Tedavide bazı kremler, antibiyotikler, A vitamini türevleri ve laser tedavileri kullanılmaktadır.


Category
Cilt Hastalıkları

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.