Akne Vulgaris

Title:

Description:

Akne Vulgaris

Akne özellikle ergenlik çağı dediğimiz 12-18 yaşları arasında görülen ve daha çok yüz, omuzlar ve sırt bölgesinde yerleşen kırmızı, beyaz ve siyah noktacıklar şeklinde olan bir deri hastalığıdır. Akne vulgaris en çok ergenlik çağında görülmekle beraber bebeklerde, 30 yaşına kadar ve 30 yaşından sonra erişkinlerde de görülebilir.

Aknenin birçok sebebi vardır: hormonal faktörler, yetersiz yüz temizliği, stres ve sıkıntı, bazı besin maddelerine karşı gelişen intolerans ve genetik yatkınlık bunlardan sadece birkaçını oluşturur.

Akne lezyonlarının bazı çeşitleri vardır:

Beyaz noktalar (Kapalı komedonlar): Yüzde sert ve beyaz noktalar şeklinde görülürler. Sıklıkla sıkarak çıkarılmaya çalışılırlar ancak bu şekilde çıkarılmaları doğru değildir.

Siyah noktalar (Açık komedonlar): Siyah noktacıklar şeklinde görülürler. Yüze veya bulunduğu bölgeye kirli görüntüsü verir. Sıkarak çıkarılabilirler ancak tedavi erilmediği takdirde aynen geri gelirler.

Papüller: Kırmızı kabarık noktalar. Papüller en sık gördüğümüz akne lezyonlarıdır. Kırmızı ve gergin kabarık noktalar şeklindedir. Asla sıkılmamalıdır.

Püstüller: Beyaz kabarık noktalar. Uçlarında iltihaplanmaya bağlı beyazlık olan kabarıklıklardır. Tedavisiz sıkılırsa kısa bir sürede yeniden tekrarlar ve daha da çoğalabilir.

Nodüller: Derin, zaman zaman ağrılı ve sert kırmızı kabarıklıklardır. İlerlemiş akne lezyonudur.

Kistler: Bastırıldığında içi yumuşak, derin yerleşimli, ağrılı ve kızarık şişliklerdir. İleri dereceli akne lezyonlarıdır.

Akne tedavisi sabır ister. Tedavi seçenekleri arasında kremler, ağızdan verilen antibiyotik ve A vitamini türevleri, ayrıca kimyasal peeling, PRP ve lazer uygulamaları sayılabilir. Akne tedavisinin en az 3 ay süreceği mutlaka önceden bilinmelidir. Sık sık değiştirilen tedaviler ile tedavi kesinlikle başarısız olur.


Category
Cilt Hastalıkları

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.