Atopik Dermatit

Title:

Description:

Atopik Dermatit

Atopik dermatit özellikle çocuklarda en sık görülen allerjik deri hastalıklarından biridir. Atopik dermatitli kişilerin ailelerinde mutlaka bir allerji öyküsü bulunmaktadır. Bu hastalık sıklıkla bebeklikle beraber ortaya çıkar ve belli bir yaştan sonra semptomları hafifler ve genellikle tamamen kaybolur.

Atopik dermatitin en önemli bulgusu şiddetli kaşıntıdır. Kaşıntıyla beraber özellikle çocukların büklüm bölgelerinde kızarıklık ve sulantı da görülür. Bu dermatitte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, enfeksiyondan çok iyi bir şekilde korunulmasıdır. Çünkü atopik dermatiti olanlrda enfeksiyon normal derisi olanlara göre iki kat daha hızlı yayılır.

Bu hastalığın tedavisinde bol bol nemlendiriciler, gerekirse steroidli kremler, immünmodülatörler ve antihistaminikler kullanılır. Hastalık tekrarlayıcı özellikte olmakla beraber doğru tedavi seçimi ve düzenli uygulanan tedavi ile semptomlar en aza indirilir.


Category
Cilt Hastalıkları

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.