CO2 Fraksel Lazer

Title:

Description:

CO2 Fraksel Lazer

Son yıllarda ameliyatsız yüz yenilemeye ilgi çok arttığından; lazer tedavileri de oldukça önem kazanmıştır. Lazer ile cilt yenileme tedavileri hem anında, hem de uzun vadede hastada kozmetik bir iyilik sağladığından, doktorlar tarafından da öncelikle önerilen tedavi seçeneği olmuştur.

Cilt yenilemede kullanılan lazerler temel olarak iki grupta incelenebilir: Ablatif ( derinin en üst tabakasına hasar veren nitelikteki lazerler ) ve ablatif olmayan ( derinin en üst tabakasına hasar vermeden cilt yenileyen ) lazerler olmak üzere.

Ablatif olmayan lazerler: Bu gruptaki lazer uygulamalarında derinin epidermis dediğimiz en üst tabakasında sadece kızarıklık reaksiyonu gelişir. Lazer ışınlarının vermiş olduğu ısı etkisi deri altı bağ dokusunda toparlanma yaparak deride yenilenme oranını arttırır. Bu grup lazer uygulamalarında hastaların sosyal hayatlarından kopmaları gerekmez ancak lazer etkinliği için çok seans ve daha uzun bir süre gerekir.

Ablatif lazerler: Bu grup içinde en çok kullanılan lazerler Co2 fraksel lazer ile Erbium yag lazer olarak sayılabilir.

Co2 Fraksel lazer nasıl etkili olur?

Co2 Fraksel lazer, ablatif lazer olarak cilt yenileme tedavisinin yanında sivilce izi, yara izi, yüz sarkması, leke tedavisi ve çatlak tedavilerinde de başarıyla kullanılabilen bir lazerdir. Co2 fraksel lazer uygulamasında, deriye kolonlar halinde ışın gönderilir. Bu kolonlar halinde gönderilen ışınların arasında normal deri alanları da kalır. Işın alan deri bölgesinde yara iyileşme süreci başlar. Komşu derinin sağlam kalması sebebiyle de iyileşme süreci çok daha hızlı gelişir. Yara iyileşme sürecinin sonunda çok daha yeni, lekesiz, izsiz bir deri oluşur. Kolonlar halinde ışınların gönderildiği deri bölgeleri üzerinde birkaç gün içerisinde kabuklanmalar oluşur ve yaklaşık 1 haftanın sonunda bu kabuklar da dökülerek çok daha parlak ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar.Co2 Fraksel lazer nerede kullanılır?

Co2 fraksel lazer şu durumlarda uygulanabilir:

. Cilt yenileme tedavisi

. Akne izlerinin tedavisi

. Yanık ya da travma izlerinin tedavisi

. Leke tedavisi

. Çatlak tedavisi

. Yüz sarkmalarının tedavisi

. Kırışıklık tedavisi

. Boyun, dekolte bölgesindeki sarkmaların ve kırışıklıkların tedavisi

. El üzerindeki yaşlanma lekelerinin ve kırışıklıklarının tedavisi

Co2 Fraksel lazer uygulaması nasıl yapılır?

Co2 fraksel uygulaması oldukça kısa süren bir işlemdir. Hastaların uygulama yapılacak olan deri bölgesinin mutlaka temiz olması gerekmektedir. Yüz uygulaması yapılacaksa kesinlikle makyaj temizlenmiş olmalıdır. El, dekolte veya boyun uygulaması yapılacaksa da hastanın bu alanlara herhangi bir krem ya da parfüm sürmemiş olması gerekmektedir. Uygulama öncesi hastalara lokal anestezi kremi sürülüp 20-30 dakika kadar beklenir. Bekleme süresinin sonunda da yaklaşık 15-30 dakika süren uygulama yapılabilir.

Co2 Fraksel lazer her mevsim yapılabilir mi?

Co2 fraksel lazer derinin en üst tabakasında da etkili olduğundan lekelenme oluşmaması için yazın yapılamaz. Uygulama yapılan kişilerin kışın dahi güneşten koruyucu krem kullanmaları istenir.

Co2 Fraksel lazer uygulamadan hemen sonra cilt nasıl görünür?

Co2 lazer uygulamasından sonraki ilk yarım saat artan şekilde yüzde yanma hissedilir. Ayrıca kızarıklık ve hafif ödem oluşur. Kızarıklık hafif dozlu uygulamalarda az olurken, özellikle yara izi, skar gibi yüksek dozlu uygulamalarda şiddetli olur. Bu esnada hastalara rahatlatıcı kremler sürülür.

Uygulama sonrası kızarıklık ve ödem ne zaman geçer?

Özellikle ilk yarım saat artan kızarıklık, 24 saat sonunda geriler. Ödem oluşan kişilerde ödem ilk 2 saat içinde geriler.

Uygulama sonrası yanma hissi devam eder mi?

Uygulama sonrasındaki ilk yarım saat yanma hissi olur. Ancak sonrasında saatler içinde yanma hissi azalarak kaybolur. Yüksek doz uygulama yapılan kişilerde yanma hissi daha uzun sürer. Özellikle akne izi, skar, yanık izi tedavisi amacıyla yapılan yüksek doz lazer sonrasında hastaların 2-3 gün evden çıkmamaları önerilir.

Uygulama sonrasında ilk 1 haftalık süreç nasıl geçer?

Uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve ödem 24 saat sonrasında azalarak tama yakın kaybolur. Kızarıklığın kaybolmasıyla beraber cilt renginde koyulaşma başlar. Bunun nedeni kolonlar şeklinde gönderilen ışın bölgelerinde kabuklanma olması ve bu kabukların koyu renk görüntüye neden olmasıdır. Ortalama 5 günün sonunda bu kabuklar da dökülür ve cilt rengi pembe olarak ortaya çıkar. Cildin kendini tam olarak tamir etmesi ortalama 1 hafta sürer.

Bu süreçte kapatıcı ve makyaj kullanılabilir mi?

Uygulama yapıldıktan ilk yarım saat sonrasından itibaren cilde kapatıcı sürülebilir, makyaj yapılabilir. Hasta sosyal hayatına devam edebilir.

Kaç seans uygulama yapılır?

Uygulama seans sayısı hangi amaçla uygulama yaptığımıza göre değişir. Yoğun tedavi protokolü uygulanıyorsa 3 haftada 1; 4 seans uygulama önerilirken, çok sorunlu olmayan ciltlerde, cilt yenileme amacıyla yapılacak olan uygulama ayda 1; 2-3 seans olarak belirlenebilir. Çok iyi yanıt alınan uygulamaların sonrasında 3 ayda bir ya da 6 ayda bir idame tedavileri yapılabilir.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.