Dermaroller

Title:

Description:

Dermaroller

Dermaroller, üzerinde en az 192 adet, boyları 0.25 mm ile 2.5 mm e kadar değişebilen iğnecikler bulunan, silindir şeklindeki cihazlara verilen isimdir. Dermaroller ile kozmetik alanda ve bazı deri hastalıklarında çok başarılı tedaviler yapılabilmektedir.

Dermarollerın kullanım alanları:

– Yüz gençleştirme tedavisinde

– Yüzdeki akne izlerinin geçirilmesinde

– Yüzde oluşan leke tedavisinde

– Saç dökülmesi tedavisinde

– Vücutta herhangi bir yara izinin tedavisinde

– Cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılabilir.

Dermaroller tedavisi nasıl uygulanır?

Dermaroller tedavisi klinik şartlarda uygulanabilen oldukça kolay bir yöntemdir. Öncelikle uygulama yapılacak olan bölge sterilize edilir ve ardından, saçlı deri haricindeki bölgelerde biraz ağrılı olabileceğinden 30-45 dakika anestezi kremi sürülerek bekletirlir. Bölge uyuştuktan sonra uzman doktor tarafından ritmik hareketler ile belli sayılarda deri üzerinden dermaroller ile geçilir. Uygulama sonrasında hasta günlük aktivitelerine devam edebilir.Dermaroller nasıl etkili olur?

Dermaroller seçimi hastanın problemine göre doktor tarafından yapılır. Gençleştirme amacıyla yapılan ve çok derin kırışıklıkları olmayan kişilerde 0.5-1.0mm uçlu dermarollerlar kullanılırken; derin akne izleri olan hastalarda 2.5mm iğne uçlu dermarollerlar tercih edilir.

Dermarollar bu mikroiğnelerin deride açmış olduğu mikrodelikler sayesinde etkili olur. Bu mikrodelikleri deri yara gibi algılar ve büyüme faktörleri ile yeni bağ doku sentezi başlar. Bu sayede deride tam bir yenilenme başlatılmış olur. Ayrıca kişinin sorununa göre seçilen tedavi ürünleri dermaroller uygulamasında kullanılır. Dermaroller ile açılan mikrodelikler sayesinde bu tedavü ürünlerinin emilimi de yaklaşık 200 kat artmış olur. Bu sayede hastanın şikayetlerinde büyük oranda iyileşme sağlanabilir.

Kaç seans gereklidir?

Sadece cildinde hafif bir canlanma isteyen hastalarda tek seans yeterli olurken; diğer tüm uygulamalarda en az 4seans uygulama önerilmektedir. Seans aralıkları 1-2 haftaarasında değişmektedir.

Dermaroller uygulamasından hemen sonraki etkiler nelerdir?

Dermaroller uygulamasından sonra, özellikle uzun iğneli uygulamalar sonrasında şiddetli bir kızarıklık ve hafif ödem gelişir. Bu kızarıklık 3-4 saat sonra geriler. Ancak bu şekilde güneşe kesinlikle çıkılmamalıdır. Bunun dışında herhangi bir etki beklenmez.

Dermaroller uygulaması sonrasında, duş, sauna, hamam gibi sıcak ve su ile temaz edilen uygulamalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca güneşe kesinlikle çıkılmamalıdır. Bunun dışında doktorun önerisinin dışında yüze kesinlikle hiçbirürün uygulanmamalıdır.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.