Dolgu Uygulaması

Title:

Description:

Dolgu Uygulaması

Yaşlanma ile beraber, derimizde bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle bağ dokumuzda meydana gelen gevşeme ve su kaybı ile beraber, kırışıklıklarımız belirginleşir, derimizde özellikle çene ve yanak bölgesinde sarkmalar ortaya çıkar. Dolgu enjeksiyonu, yaşlanma ile ortaya çıkan bağ dokusu kayıplarının yerine konulması yoluyla bu belirtileri büyük oranda ortadan kaldırır. Bu sayede, yaşlanma sürecimizi de geciktirmiş oluruz.

Günümüzde dolgu maddesi olarak normalde zaten bağ dokumuzda bulunan ve derimizin gerginliğine katkıda bulunan hyaluronik asit kullanılmaktadır. Hyaluronik asit, FDA onayı almış ve kesinlikle hayvan kaynaklı olmayan güvenilir bir maddedir. Özel olarak allerjisi bulunmayan kişilerde allerji yapma riski bulunmaz. Hyalüronik asit, kalıcı bir dolgu maddesi değildir. Doğal bir madde olduğundan 6-12 ay içerisinde kendiliğinden eriyerek kaybolur. Zaten normal deri yapımızda bulunduğundan; uygulama sonrasında kişiye hiçbir rahatsızlık vermeyen, doğal bir görüntü ortaya çıkar.

Dolgu enjeksiyonu nasıl uygulanır?

İşlem, ince uçlu iğneler yardımıyla kırışıklık ya da belirgin bağ dokusu kaybı olan bölgelere doğrudan enjekte edilir. Bu işlem oldukça kısa süren bir işlemdir ve muayenehane şartlarında uygulanabilir.Dolgunun etkisi ne zaman görülür?

İşlem yapılır yapılmaz etkisini gösterir. Bazı ciltlerde ve uygulanan bölgeye göre uygulamadan hemen sonra hafif bir şişlik de oluşacağından, şişliğin gerilemesiyle beraber olan dolgunun net etkisi 1-2 saat içinde ortaya çıkar.

İşlem öncesinde anestezi gerekli midir?

İşlem iğne ile uygulandığı için, öncesinde lokal anestezi yapan kremlerin sürülerek hastalarımız yaklaşık30-45 dakika bekletilir. Ancak çok küçük uygulamalar anestezi olmadan dahi yapılabilir. Bunun dışında, dudak bölgesi oldukça fazla sinir ucu içerdiğinden, gerekirse diş hekimlerinin uygulamış olduğu ağız içinden iğneli anestezi uygulanabilir.

Dolgu enjeksiyonu yapılmadan önce kesinlikle kan sulandırıcı aspirin, E vitamini gibi ilaçların kullanılmamış olması gerekmektedir. Bu ilaçlar kullanılırken yapılan uygulamalar sonrası, şiddetli morarma ile karşılaşabiliriz.

Dolgu enjeksiyonunun uygulanma amaçları:

– İnce ve kalın çizgilerin doldurulması

– Alındaki çizgiler

– Kaş arası çizgileri

– Göz kenarı çizgileri

– Nazolabial çizgiler (burundan ağız köşesine uzanan derin çizgiler)

– Çene çizgileri

– Boyundaki ince çizgiler

– Hacim verme

– Dudakların dolgunlaştırılması

– Çökük olan yanakların dolgunlaştırılması

– Çok geride olan çene yapısının dolgunlaştırılması

– Çökük göz altı oluğunun dolgunlaştırılması

– Çökük olan şakak bölgesinin dolgunlaştırılması

– El üzerindeki çökük alanların dolgunlaştırılması

Diğer uygulama bölgeleri:

– Kaş kaldırma

– Burun profil görüntüsüne şekil verme

– Göz altı morluğunu giderme

– Akne veya deride herhangi bir sebepten oluşmuş çukurların ve izlerin doldurulması

– Dudak kontürünü belirginleştirme

– Nemi kaybolmuş ve yoğun ince kırışıklıkların olduğu deriye nem ve hacim vermek

Dolgunun etkisi ne kadar sürer?

Dolgu enjeksiyonu günümüzdeki teknoloji sayesinde 12 aya kadar devam etmektedir. Ancak çok mimik yapılan bölgelerde bu süre 6-8 aya kadar azalabilmektedir. Düzenli yapılan uygulamalar ile ise dolgunun kalıcı olma süresi uzatılabilir.

Dolgu enjeksiyonu sonrası gelişebilecek komplikasyonlar:

Dolgu enjeksiyonu iğneyle uygulanan bir yöntem olduğundan, uygulama sonrasında hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. An cak bu etkiler her zaman her bölgede oluşmaz. Örneğin, göz altı daha ince bir deri olduğundan şişlik biraz daha çok olurken; nazolabial çizgilerde şişlik çok daha az ortaya çıkar. Hastanın derisinin kalınlığı da bu etkilerin ortaya çıkmasında belirleyicidir. Örneğin esmer tenli kişilerde kızarıklık hemen hemen hiç gelişmezken; beyaz tenli kişilerde kızarıklık daha belirgin olur.

Hem şişlik, hem de kızarıklık 1-2 saat içinde ortadan kalkar. Uygulama sırasında bazen morarma da gelişebilir, morarmanın ortadan kalkması ise ortalama 1 hafta kadar sürer. Ancak kan yukarıda bahsedilen kan sulandırıcı ilaçlar kullanıldıysa; morarma 2 haftaya kadar devam edebilir.

Dolgu uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler:

– Dolgu uygulamasından sonra ilk 24 saat sıcak banyo, duş yapılmamalıdır. Yine sauna veya hamama girilmemelidir.

– İşlem sonrasında doktor belirtmediği sürece dolgu yapılan bölge fazla masajlanmamalıdır.

– İşlem yapılan bölgeye aşırı soğu ya da aşırı sıcak kompres yapılmamalıdır.

– Dudak dolgusu yapılmışsa, ilk 1-2 saat içinde dudaklar çok fazla büzülmemelidir.

– Bu küçük önlemler dışında hasta uygulama sonrasında günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Dolgu enjeksiyonu hangi mevsimlerde yapılmalı?

Dolgu enjeksiyonu yılın her mevsiminde yapılabilir. Çünkü güneşin uygulama üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.