Ekzema

Title:

Description:

Ekzema

Tedavisi oldukça zor olan ekzemanın mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Her iki ekzema çeşidi de asla bulaşıcı değildir ve tedavileri mümkündür.

Ekzemanın temel olarak iki çeşidi vardır.

Alerjik ekzema: Allerjik ekzema sıklıkla kişilerin allerjisinin olduğu bazı maddelere temas sonrasında ortaya çıkar. Allerjik ekzemanın özelliği sadece temas eden bölgelerle sınırlı kalmayıp, tüm vücuda yayılabilmesidir. Sıklıkla takılan bir takı, giyilen bir giysinin kumaşı, saç boyası, bazı makyaj ve kozmetik malzemelerin kullanımı vs. sonrasında ortaya çıkar. Temas eden allerjik maddenin ilk temas bölgesinden ekzema başlar, ilerleyen sürede tüm vücuda yayılabilir. Sıklıkla kaşıntı, kızarıklık ve sulantı ile kendini gösterir.

Tedavi edilmediği takdirde sık sık tekrarlayabilir. Bu kişilerde hastalık tanısı konulduktan sonra mutlaka deri yama testi ya da TRUE test dediğimiz deri allerji testi yapılmalıdır.

İrritan ekzema: Bu ekzemaya genellikle ev hanımı hastalığı ya da el ekzeması da denilir. Özellikle temizlik deterjanları, sabun, çamaşır suyu gibi kimyasal içerikli maddelere uzun süre ve sık sık temas eden kişilerde temas eden ellerde görülen bir tip ekzemadır. Özellikle avuç içi ve parmak kenarlarında yarıklar, kızarıklık, kaşıntı ve soyulmayla kendini gösterir. Kullanılan maddelerden uzak kalınması ve bol bol nemlendirici kullanılması gerekmektedir.


Category
Cilt Hastalıkları

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.