Güneş Lekeleri

Title:

Description:

Güneş Lekeleri

Güneş lekelerinin birkaç çeşidi vardır. Bunlardan en sık görülenlerinden biri de melasmadır. Güneş lekelerinin bir diğer adı da güneş lenjitinidir. Bu lekelerin nedeni adından da anlaşılacağı gibi güneş ışınlarına çok fazla maruz kalınırsa oluşur.

Melasma: Melasma özellikle bayanların alın, dudak üstü gibi güneş ışınlarının dik geldiği bölgeierde daha sık görülen kahverengi parçalı bir şekilde yerleşmiş olan lekelerdir. Melasma yıllar içinde maruz kalınan güneş ışınlarının aniden kendini kahverengi leke şekilinde göstermesiyle ortaya çıkar. Wood lambası denilen özel bir ışık kaynağı ile yapılan muayenesinde bu lekenin yüzeysel ya da derin olup olmadığı anlaşılır. Yüzeysel olan lekelrin tedavisi daha kolayken; derine yerleşen lekelerin tedavisi nispeten daha zordur. Melasma tedavisi en az 3 ay sürmekle beraber, yıllar boyunca da tedaviyi sürdürmek gerekebilir.

Tedavide kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer tedavileri kullanılabilir.

Solar Lentigo: Solar lentigo, sıklıkla el üstlerinde, sırtta ve yüzde ortaya çıkan, mürekkep atılmış gibi bir görüntüsü olan, deriden kabarık olmayan kahverengi güneş lekeleridir. Solar lentigonun kozmetik görüntü dışında hiçbir zararı yoktur.

Tedavide kriyoterapi, TCA peeling tedavisi ve laser tedavileri kullanılabilir.


Category
Cilt Hastalıkları

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.