Kimyasal Peeling

Title:

Description:

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling tedavisinde alfa hidroksi asitler, beta hidroksi asitler, pürivik asit gibi bazı meyve asitlerinin yanı sıra enzim içerikli ürünler de kullanılmaktadır. Meyve asitleri cilt üzerinde fazla tabakalanmış olan tabakadaki hücreler arası bağlantıları bozarak, bu kalınlaşmayı ortadan kaldırır ayrıca hücreler arasındaki fazla yağ kümesinin içine girerek; derideki aşırı yağlanmayı gidererek etki gösterir. Ayrıca günümüzde lekelenmeye neden olan bazı enzimlerin etkisini bozmak amacıyla kullanılan enzim peelingleri yoluyla; ciltteki lekelenmelerin de büyük oranda ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Kimyasal peeling; çeşitli meyve asitlerinin deriye uygulanarak derideki bazı sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik bir kozmetik uygulamadır.

Kimyasal peeling uygulamasının kullanıldığı alanlar:

– Ciltte antiaging etkinin sağlanması

– Ciltteki lekelenmelerin giderilmesi

– Ciltte canlılık ve parlaklık sağlanması

– Nemsiz kalan cildin nem dengesinin korunması

– Fazla yağlı olan cildin yağ dengsinin sağlanması

– Sivilce tedavisinin yapılması

Kimyasal Peeling amacıyla kullanılan ürünler:

– Meyve asitleri: Glikolik asit, pürivik asit, laktik asit, mandelik asit, salisilik asit ve diğerleri

– Trikloroasetik asit

– Enzim içeren ürünlerUygulama kaç seanstır?

Uygulama, hastanın şikayetine göre değişmekle beraber ortalama 4 seans olak planlanır. Ancak sadece yüzünde bir canlılık olması amacıyla yapılan gündelik peelingler, enzim peelingleri ve hastanın cildinin lazere hazırlanması amacıyla yapılan peelingler de tek seans yeterli olmaktadır.

Çok seanslı peelinglerde seans aralıkları 1-2 hafta arasında değişmektedir.

Ağrılı bir işlem midir?

Ağrılı birişlem değildir. Uygulama sırasında kullanılan ürünlere göre değişmekle beraber biraz yanma hissedilir ancak bu çok kısa süreli bir histir. Uygulama öncesinde anestezi yapılması gerekmez.

Uyuglama ne kadar sürer?

Uygulama 10-20 dakika kadar sürer.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kimysal peeling sonrasında kullanılan ürüne göre değişmekle beraber yüzde hafif bir kızarıklık olur. Derin soyma amacıyla yapılan bir peeling ise; günleriçerisinde yüzde soyulmalar görülebilir. Bu sebeple, Kimyasal peeling uygulaması sonrasında yüz o gün boyuncayıkanmamalı, doktorun önerisi dışında herhangi bir ürün yüze sürülmemelidir. Uygulama sonrasında yine doktorun önerisi dahilinde mutlaka güneş koruyucu krem sürülmelidir. Yüze masaj yapılmamalı, ağda veya ip yöntemiyle yüzden kıl alınmamalı, yüz özellikle tırnaklar kullanılarak kaşınmamalıdır. Uyulamayı takip eden günler içerisinde doktorun önerisiyle verilen bir nemlendirici ile yüz sürekli olarak nemlendirilmelidir.

Kimyasal peelingin yan etkileri nelerdir?

Uygulama sonrasında düzenli güneş koruyucu krem kullanılmadığı takdirde istenmeyen lekelenmeler oluşabilir. Bunun bazı hastalarda birkaç saat içinde yok olan hafif bir yanma hissi olabilir. Ancak hasta aynı gün içinde normal sosyal aktivitelerine devam edebilir.

Hangi mevsimlerde uygulanır?

Günümüzde yazın da uygulanan peeling ürünleri çıkmış olsa da; güneşin çok etkili olmasığı bahar ve kış aylarında uygulanmalıdır.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.