Kök Hücre Tedavisi

Title:

Description:

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre, vücudumuzdaki tüm organ ve sistemlerin oluşumundaki temel hücreyi tanımlayan bir terimdir. Eskiden kök hücre sadece kemik iliğinden elde edilebilirken, daha sonraki yıllarda yağ dokusundan da kök hücre elde edilmeye başlanmıştır. Son yıllarda ise özellikle cilt yenileme amacıyla deriden alınan küçük bir parçadan kök hücre elde edilmeye başlandı.

Kök hücre nedir?

Cilt yenileme amacıyla kullanılan kök hücre tedavisine ‘Otolog Fibroblast Enjeksiyon Tedavisi’ adı da verilmektedir. Fibroblast, derinin genç ve dolgun görünmesini sağlayan kollajen dokusunun oluşumundan sorumlu olan temel kök hücreye verilen isimdir. Fibroblastlar, normal derimizde az miktarda bulunurlar ve ihtiyaç halinde çoğalarak yeni ve sağlıklı kollajen dokusunun oluşmasını sağlarlar. Yaşlanma sürecinde; yerçekimi, güneş ışınlarının zararlı etkileri, serbest radikaller ve diğer çeşitli sebeplerden dolayı, fibroblastların yenilenme hızında yavaşlama olur ve zaman içinde kırışıklık, lekelenme gibi derimizde yaşlılık bulguları ortaya çıkar. Bu süreci yavaşlatabilmek adına yapılan tedaviye kök hücre tedavisi adı verilir. Kök hücre tedavisinde, deri altına kişinin çoğaltılan kendi (otolog) fibroblastları enjekte edildiğinde, hızlı bir geriye dönüş olur. Bu işlem adeta bir gençlik aşısı etkisi yaratır.Kök hücre nasıl elde edilir?

Kök hücre tedavisi için kişinin en az güneş gören deri bölgelerinden, sıklıkla kulak arkası ya da kol iç bölgesinden; 3mm çapındaki kaleme benzer bir alet olan punch biyopsi aleti ile bir deri parçası alınır. Aynı seansta kişiden belli bir miktar kan da alınır. Bu deri parçası ve kan, laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda, doku mühendisleri tarafından kişinin kendi kanından elde edilen serum temelinde oluşturulan kültür ortamında, kişinin kendi derisinden kök hücre üretimi başlar. Bu kök hücrelerin yani fibroblastların yeterli düzeyde çoğalması ortalama 3 hafta sürer. 3 haftanın sonunda kişiye ilk seans uygulama yapılabilir.

Kök Hücre Tedavisi Video Anlatım

Kök hücre tedavisi ne amaçla yapılır?

Kök hücre tedavisinin kullanım alanları:

. İnce ve derin kırışıklıklar

. Akne izleri

. Travma, kaza ya da yanık sonrası oluşan nedbe dokusunun tedavisi

. Saç dökülme tedavisi

. Dudak dolgusu

. Cildin kalitesini arttırmak olarak sayılabilir.

Kök hücre tedavisi kaç seanstır ve etkisi ne kadar sürer?

Kök hücre tedavisi 3-4 hafta aralıklarla 3 seans olarak yapılır. İlk etki; kişiden kişiye değişmekle beraber ikinci seanstan hemen sonra ortaya çıkmaya başlar. Kök hücre uygulandığı andan itibaren kollajen dokuda iyileşme etkisini başlatır ve bu etki 12 aya kadar devam eder. Diğer uygulamalarda zaman geçtikçe etki azalırken; kök hücre tedavisinde zaman geçtikçe etki artar. Uygulamanın kalıcılığı 4-5 yıl kadardır.

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Uygulama şekli genel olarak mezoterapi yöntemi ile aynı olmakla beraber, gereken yerlerde dolgu şeklinde uygulama da yapılabilir. Uygulama öncesi hasta anestezi kremi sürülerek bekletilir ve daha sonra uygulamaya geçilir. Hasta uygulama sırasında anestezi uygulandığından herhangi bir ağrı hissetmez.

Kök hücre tedavisinin komplikasyonu var mıdır?

Kök hücre tedavisi, hastanın kendi hücrelerinden elde edilen deri parçasından yapıldığı için, herhangi bir komplikasyonu yoktur. Teratojen, kanserojen özelliği yoktur. Bu nedenle oldukça güvenli ve etkinliği kesin olarak kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

Özellikle 30-40 yaş grubundaki kadınların mutlaka kök hücre tedavisini denemeleri ve ciltlerindeki gelişen güzelliği görmeleri onları çok mutlu edecektir. Zamana karşı yarışmanın en güvenli yollarından bir olarak kök hücre tedavisini şiddetle tavsiye edebiliriz.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.