PRP

Title:

Description:

PRP

PRP açılımı ‘Plasma Enriched Plasma’ (Trombositten Zengin Plazma) şeklindedir. PRP tedavisi ilk olarak açık kalp ameliyatlarında kullanılmış olmakla beraber, sonrasında ortopedi bölümünde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Kozmetik alanında kullanımında görülen başarılı sonuçlar dolayısıyla, günümüzde derinin kozmetik sorunlarını çözmede ve bazı kombinasyon tedavilerinde başarıyla uygulanmaktadır.

PRP Uygulama alanları:

– Cilt gençleştirme

– Cilt lekelerinin giderilmesi

– Akne izlerinin giderilmesi

– Ciltte parlaklık ve sağlıklı bir görünüm sağlanması

– Saç dökülme tedavisinde kullanılmaktadır.

PRP Nasıl etkili olur?

PRP tedavisinde hastalardan özel tüplere 8-20 cc kan alınır. Bu kan özel santrifüj cihazları ile ortalama 5-6 dakika santrifüj edilir. Santrifüj sonrasında nispeten daha ağı olan kırmızı kan hücreleri dibe çökerken; trombositten zengin olan plazma kısmı yukarıda kalır. İşte bu plazma kısmı tedavi amacıyla kullanılır. Tüplerde trombositlerden doku faktörlerini açığa çıkaran özel aktivatörler bulunmaktadır. Aktiflenen trombositler hemen deriye enjekte edildiğinde bu doku faktörleri derinin kök hücrelerini uyararak; yeniden çok daha düzgün bir cildin ortaya çıkmasını sağlar. Bu aktifleyiciler kök hücrelerin çekirdeğine asla bağlanmadığı için herhangi bir kanserleşme gibi bir yan etki asla bulunmamaktadır.PRP Nasıl uygulanır?

PRP ince uçlu iğneler yardımıyla deri üzerinde mikrodelikler açılarak enjekte edilir. Hasta öncesinde hafif bir ağrı hissedebileceğinden öncesinde 30-40 dakika lokal anestezi kremi ile anestezi yapmak gerekir. Ortalama 30-40 dakika süren, uygulaması kolay olan bir işlemdir.

Uygulamasından hemen sonra ne beklenir?

Uygulama sonrasında iğneli biruygulama olduğundan bir kızarıklık oluşur. Kızarıklık 4-5 saat içinde geriler. Bunun dışında çok hafif morarma noktaları olabilir ancak bunlar 1-2 saat içerisinde geriler. Hasta aynı gün içinde günlük aktivitelerine devam edebilir.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulama sonrasında duş, hamam ya da saunayagirilmemelidir. Yüze doktorun önerisi dışında herhangi bir ürün sürülmemesi gerekmektedir. Uygulamanın hemen ertesi gününde ciltte oldukça yoğun parlaklık ve canlılık görülür. Bu etki birkaç gün devam eder ancak etkinin kalıcı olabilmesi için uygulamanın en az 3 seans yapılması gerekmektedir. Uygulama fraksel lazer, dermaroller veya diğer kozmetik uygulamalarla kombine uygulanabilir. Bu sayede etkinlik de arttırılmış olur.


Category
Tedaviler

© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.