Siğillerin birçok çeşidi vardır. Ancak hepsine HPV adı verilen virüs neden olur. Siğiller bir viral enfeksiyon olduğundan bulaşıcıdır. Yüz bölgesinde sıklıkla filiform denilen, uzun iplik görüntüsündeki siğillere rastlanır. Erkeklerde sakal bölgesinde bulunuyorsa acilen tedavi edilmelidir çünkü traş ile bu siğiller yayılabilir.

Ellerde özellikle tırnak kenarlarına yerleşmeyi çok sever. Tırnak yiyen kişlerde dudaklara da bulaşma riski vardır. Ayak tabanındaki siğiller ağrı yapması açısından da ayrı önem taşır. Ortak kullanılan ayakkabı ve çoraplarla başkasına bulaşabilir.

Bu özel yerler dışında genital bölge siğilleri ayrı bir önem taşır. Çünkü cinsel ilişki ile bulaşır ve kadınlarda rahim ağzı kanseri geliştirme riski vardır. Genital siğillere ‘conduloma aküminata’ ismi verilir ve acilen tedavi edilmeleri gerekir.

Siğiller tüm bu bölgelerin dışında vücudun herhengi bir bölgesinde de çıkabilir. Bu sebeple siğilden şüphelenildiği zaman mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Siğillerin tedavisinde elektrokoterizasyon, kriyoterapi ve lazer tedavileri kullanılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.