Tinea (Pitriyasis) Versicolor

Tinea ( Pitriyasis) versikolor yüzeysel bir mantar enfeksiyonudur. Dermatoloji polikliniklerine en sık başvurulan hastalık grubundan biridir. En sık sırtta olmak üzere, göğüs ve bacakların üst kısımlarını da tutabilen bu enfeksiyona malessezia furfur denilen bir mantar neden olmaktadır. Bu mantar normal şartlar altında tüm insanların derisinin normal florasında bulunur. Ancak aşırı güneşe maruz kalan, çok terleyen, aşırı fiziksel ve psikolojik strese maruz kalan kişilerde kendisini enfeksiyon olarak gösterir.

Sıklıkla koyu renk, daha nadiren beyaz renkli nokta ve yamalar şeklinde ortaya çıkar. Bu görüntü güneş lekesi zannedilir. Ancak doğru tanı konulduğunda tedavisi de mümkündür. Bu mantar enfeksiyonu bulaşıcı değildir, uyarılara dikkat edilmezse sık sık tekrarlayabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.